MILLIST ETTEVÕTLUSVORMI VALIDA?
Kas Sa tead, milline ettevõtlusvorm just Sulle kõige paremini sobiks? Selleks, et leida endale parim ettevõtlusvorm, tuleks esmalt mõista, kuidas ettevõtlusvormid üksteisest erinevad.
Eestis kõige levinumad vormid on osaühing (OÜ) ja aktsiaselts (AS). OÜ-d eelistab suurem osa ettevõtjatest, sest sellel on väiksem stardikapitali nõue. Kõik ettevõtlusvormid registreeritakse Äriregistris.
Allpool on toodud Eestis kasutatavad ettevõtlusvormid:
- Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE)
- Eraisik, kes teenib ise endale sissetulekut ja ei tööta mõnele teisele ettevõttele või ei ole selle juht. FIE vastutab kohustuste eest täielikult oma varaga. Algkapital FIE-l puudub.
- Osaühing (OÜ)
- Äriühing, mille osakapital on määratud asutamislepinguga. Kõige sobilikum mikro-, väike- või keskmise suurusega ettevõtte loomiseks. Algkapital puudub.
- Aktsiaselts (AS)
- Äriühing, kus ettevõtte kapital on eraldi osanike kapitalist. AS tuleb registreerida juriidiliselt notari kaudu. Algkapital AS-i asutamisel on alates 25 000 euro-st. Osanik ei vastuta isiklikult kohustuste eest.
- Täisühing (TÜ)
- Äriühing, mille osanikuks on füüsiline või juriidiline isik, aga mitte riik või kohalik omavalitsus. TÜ-l on vähemalt kaks osanikku, kes vastutavad võrdselt ühingu kohustuste eest oma varaga. Sissemakse suurus määratakse ühingulepinguga.
- Usaldusühing (UÜ)
- Äriühing, milles kaks või enam isikut tegutsevad ühise ärinime all. Osanikuks ei saa olla riik või kohalik omavalitsus. Üks osanikest vastutab täielikult kogu oma varaga ja teine sissemakse ulatuses. Sissemakse suurus määratakse ühingulepinguga
- Tulundusühistu (TÜ)
- Äriühing, mille eesmärk on ühise majandustegevuse kaudu toetada ja soodustada oma liikmete majanduslikke huve. Algkapital ühistu alustamiseks on 2500 eurot. Osanik ei vastuta ise ühistu kohustuste eest, kui pole kokkulepitud teisiti.
- Mittetulundusühing (MTÜ)
- Vabatahtlik ühendus, mille eesmärk pole majandustegevuse kaudu tulu saamine. Tegutsetakse avalikkuse huvisid silmas pidades. MTÜ-l peab olema vähemalt kaks liiget, kelle kohustused määratakse põhikirjaga.
Kui lugesid teksti läbi on Sulle tõenäoliselt selge, milline ettevõtlusvorm just Sulle kõige paremini sobib. Meie poolne soovitus on osaühing.
Allikas: Wikipedia